Český trh se stimulátory růstového hormonu není rozhodně nikterak velký a přesycený mnoha produkty. Spíš naopak, produktů je na trhu pár a většina z nich je vyrobena velkými producenty fitness vyživy a suplementů. Navíc mnoho z nich plete dohromady testosteron a růstový hormon a prezentuje tak nesprávně některé své preparáty - složením viditelně zaměřené na testosteron - jako stimulanty hGH. Dnes si vezmeme na paškál asi nejrozšířenější a nejznámější český produkt SRH značky Aminostar.

Aminostar je český výrobce sportovní výživy zaměřené především na silové sporty (trojboj), kulturistiku, ale i cyklistiku, běh a vytrvalostní sporty (řada XPOWER). Kromě preparátů pro silové a vytrvalostní sporty se věnuje ještě řadě preparátů pro boj s nadváhou a hubnutí a to pod značkou FATZERO. Mladoboleslavská firma je na trhu od roku 1998 a její sortiment je celkem široký. Na jednu stranu je to dobré, jiným pohledem se lze dívat na jednotlivé preparáty trochu přes prsty. Kdo se soustředí na vývoj mnoha produktových řad a celé řady preparátů, nemívá jednotlivé produkty na TOP úrovni, jelikož jim prostě nemůže věnovat takovou péči jako kdyby měl jeden jediný.

Srovnání obsahu SRH a GHR

SRH obsahuje výhradně aminokyselinové spektrum - konkrétně pak aminokyseliny L-Arginin HCl, L-Glycin HCl , L-Lysin HCl , L-Ornithin HCl, L-Leucin HCl a L-Tryptophan HCl. Celkem je v jedné dávce (berete-li doporučených 5 kapslí, maximum je 10 kapslí) zhruba 2 500 mg aminokyselin. Silně je zastoupen Arginin, který je skutečně jedním ze stěžejních aminokyselin, které pomáhají prokazatelně stimulovat lidský růstový hormon. Jako bonus je v preparátu ještě vitamín B6, který přispívá k regulaci hormonální aktivity, je důležitý pro metabolismus bílkovin, udržování energie a vitality organismu.

To je však vše. Bohužel skládačka pro optimální a velmi účinou stimulaci lidského růstového hormonu je mnohem širší a spektrum přírodních látek, které lze k tomu využít je výrazně pestřejší. GHR Natural obsahuje sice také spektrum esenciální i neesenciálních aminokyselin, ale nejde o stěžejní součást preparátů. V jedné dávce je obsaženo asi 1 200 mg aminokyselin (polovina oproti SRH). Spektrum je širší, obsažen je Lysin, Histidin, Arginin, Proline, Glycin, Alanin, Cystin, Valin, Methionin, Isoleucin, Tyrosin, Fenylalanin, Leucin, Serin, Treonin, Glutamin a kyselina aspartová.

Oproti SRH však GHR staví svojí stimulační funkci více na vědeckých principech a obsahově pak na extraktech hypotalamu a adenohypofýzy z vepřových tkání (původ z kontrolovaného zemědělství v USA).

Extrakt adenohypofýzy stimuluje řadu hormonů vč. růstového

Konkrétně extrakt adenohypofýzy působí přes játra a tukové tkáně přímo na receptory růstového hormonu v lidském těle a výrazně tak ovlivňuje metabolismus bílkovin, tuků i sacharidů. Kromě růstového hormonu stimuluje štítnou žlázu k sekreci tyreotropinu (T2, T3 a T4). Silně je také ovlivněn adrenokortikotropní hormon, čímž se stimuluje sekrece glukokortikoidů. Dále se stimuluje luteinizační hormon a folikuly stimulující hormon, které společně výrazně podporují reprodukční funkce. GHR napomáhá k udržení vody a optimální hydrataci organismu díky stimulaci antidiuretického hormonu. V rámci kulturistiky doporučujeme GHR užívat v objemové i rýsovací přípravě, ale vysadit v posledních dnech před závody.

Extrakt hypotalamu stimuluje celou řadu dalších hormonů v těle

Hypotalamus pracuje s dvěma druhy hormonů a to uvolňujícími a inhibitujícími. Mezi ty uvolňující patří GHRH (hormon uvolňující růstový hormon), TRH a TSH (hormon tyrotropin uvolňující hormon), GnRH (hormon uvolňující gonadotropin), CRH (kortikotropin uvolňující hormon), somatostatin a dopamin. Především dopamin je pro náš život nepostradatelný - pokud ho máme nedostatek, máme větší chuť na sladké, jsme unavení, fyzicky málo aktivní, snižuje se libido a zhoršuje se nálada. S nedostatkem dopaminu souvisí obezita, závislosti dnešní civilizace, sexuální potíže nebo třeba Parkinsonova choroba.

Srovnání ostatních aspektů

Aminostar SRHKromě obsahu je pro mnohé určitě důležitá efektivita a funkčnost. Jsem přesvědčen o výrazně vyšším efektu GHR Natural. Pro nějaké relevantní srovnání by bylo potřeba vyzkoušet kvartál na SHR a kvartál na GHR při prakticky shodné stravě, spánku, cvičení a suplementech, což je celkem komplikované. Pak změřit markery růstového hormonu v krvi před a po kůrách. SRH sice hGH trochu podpoří a posílí, ale celkově bude jeho efekt s ohledem na cvičení, spánek, stravu a další suplementy spíš minoritní. Naopak GHR díky extraktům adenohypofýzy a hypotalamu bude mít i s nižším obsahem aminokyselin výrazně větší efekt a přímý účinek na vyšší hladinu hGH v těle.

Co se týče ceny, tam se to nedá úplně srovnávat, nicméně balení SRH při užívání nižší doporučené dávky vydrží 20 dní a stojí přímo od Aminostaru 509 Kč. Na internetu jej lze sehnat i trochu levněji - dokonce i o 150 Kč - mrkněte na Heureka.cz. Jedno balení GHR Natural (88 kapslí, berou se 4 večer 5 dní za sebou, pak 2 dny vynechat) vydrží na měsíc. Pokud tedy srovnáme dávku na 20 dní, vyjde GHR na zhruba jednou tolik co SRH. Otázkou však je, zda chcete investovat do aminokyselin nebo skutečného - vědecky podloženého - prémiového stimulátoru růstového hormonu, který má navíc kromě přínosů pro sportovce i pozitiva s ohledem na zdraví a to velmi zásadní.

Obojí se užívá před spaním. Je to proto, že nejvíce růstového hormonu se uvolňuje v prvních fázích spánku. SRH tělo v těchto fázích využije. GHR také a navíc podporuje prokazatelně hluboký a regenerativní spánek přímo.

Kapsle SRH jsou trochu větší, někomu se tak možná hůř polykají. Kapsle GHR jsou menší, jejich velikost je vidět na detailu produktu v našem eshopu.

Doporučená dávka je 4 kapsle u GHR a 5 až 10 kapslí u SRH (aby ne, jde o čisté aminokyseliny). Dávkování a jeho velikost nelze moc relevantně srovnávat, jelikož GHR je postavené z větší části na jiných principech než SRH od Aminostaru.

Hledáte aminokyseliny nebo skutečný stimulant růstového hormonu?

GHR NaturalGHR Natural není primárně určen pro sportovce a přitom je svým obsahem a funkčností mnohem lepší a účinnější než preparáty vyrobené fitness výrobci. Jde o produkt farmaceutické kvality vyráběný v USA, jehož živočišné i rostlinné ingredience jsou z kontrolovaného zemědělství. Za produktem stojí stovky pozitivních ohlasů u zákazníků v USA, ale pomalu už i v Evropě. GHR Natural je jediný skutečný stimulant RH na trhu.

Fitness (posilování), výživě a zdraví obecně se věnuji už mnoho let a i přesto, že existuje na trhu několik fitness produktů spojených s podporou vyšší produkce hGH, sáhnul jsem před časem právě po GHR Natural. Přesvědčily mě recenze, ohlasy, složení výrobku, zaměření výrobce cíleně na oblast a téma růstového hormonu. Od té doby jsem začal s výrobcem a lokálním distributorem spolupracovat a ohlasy v ČR jsou stejně pozitivní jako v USA.

Nejsem jediný, kdo objevil možnosti a sílu GHR. Už si jej oblíbilo více silových sportovců (především z řad kulturistů, vyznavačů street workoutu a silového trojboje). Je skvělý na nárůst svalové hmoty při udržení minima tuku či dokonce snížení podkožního tuku, regeneraci, zotavení po úrazech a zraněních i zachování celkového zdraví.